גם בפייסבוק

שבוע "דור המסכים" באולפנת בני עקיבא "סגולה", קרית מוצקין

במסגרת שבוע בנושא "דור המסכים", התקיימו באולפנא סגולה בקרית מוצקין פעילויות שונות ומתוקשבות בכל תחומי הדעת כאשר במהלך השבוע הרצה בפני התלמידים ד"ר תמיר ליאון בנושא . ד"ר הנו אנתרופולוג המתמחה בחקר תרבות הפנאי של בני הנוער בישראל.

ערב השיא בנושא התקיים ביום שני 27.1.14 והיו נוכחים בו, מנהלת האולפנא הגב' רוחמה חזות, מנהל חט"ב מר גדעון בן זמרה, מורים, הורים, תלמידים וכן נציגות מטעם מרכז פסג"ה קרית מוצקין, הגב' שרית קליין סגנית מנהלת הפסג"ה, הגב' קטי חכמיגרי רכזת פדגוגית להתפתחות מקצועית בתקשוב ומידענות וכן הגב' חנה בן חיים, רכזת פדגוגית להתפתחות מקצועית בחינוך הממ"ד. בתחילתו של הערב הייתה תערוכה עם מיצגים שהתלמידים יצרו ותמונות מפעילויות שונות שהתקיימו במהלך השבוע. במהלך הערב, תלמידות מגמות התקשורת והתאטרון באולפנא הציגו מופע משותף בשם "מסך מול העיניים –נקודות מבט על חברו הטוב ביותר של האדם. או שלא?" מופע אשר שילב משחק וסרטונים שיצרו בנושא דור המסכים. ד"ר תמיר ליאון הרצה בנושא "דור המסכים" בפני הנוכחים ומתוך הרצאתו של ד"ר ליאון התקבלו תובנות רבות.

ד"ר תמיר ליאון הסביר כי הפער התרבותי-דורי בין הורים לילדים בישראל בימינו הנו פער שהולך וגדל לעומת הדורות הקודמים. ההתמכרות הקשה ביותר של בני נוער בימינו הנה ההתמכרות למסכים: מסכי מחשב, מסכי טלוויזיה, מסכי טלפונים ניידים ומסכים של משחקי מחשב. יתרה מכך – זמן הצפייה של נער ממוצע במסכים ביום אחד, עולה בהרבה על הזמן הכולל של כל הפעילויות האחרות שלו. ההתמכרות של ילדינו המתבגרים למסכים נושאת עמה מחירים כבדים לא רק בקשר עם ההורים, אלא גם במעגל החברתי הרחב יותר. לחשיפה המוגברת למסכים יש השפעה על שבירת הקבוצה החברתית ועידוד אינדיבידואליות, מיידיות ותרבות של "כאן ועכשיו" ללא יכולת לדחיית סיפוקים ; שטחיות, פאסיביות, חוסר גבולות, קושי בריכוז ונתקים (למשל נתק בהקשבה שנוצר עקב קבלה או משלוח של SMS במהלך שיעור או הרצאה) וחוסר הבנת המשוואה לפיה להתנהגות יש תוצאות. בעידן המסכים והמסרים המיידיים, אבדה לרבים מבני הנוער היכולת לתקשר זה עם זה, ישנה פגיעה בתקשורת הבינאישית שכן השהייה מול מסכים באה על חשבון אינטראקציות עם בני אדם דרך שיח או משחק. כמו כן, התכנים העוברים במסכים מעודדים: אלימות, תככנות, האדרת החיצוניות והעדר ערכים. החשיפה למסכים מייצרת תפיסת מציאות מעוותת אצל בני נוער אשר מובילה לשיח אלים ומנוכר.

כדי לשנות את תפיסת המציאות הזו, צריך לתווך בין בני הנוער לבין המסכים. קיימת חשיבות עצומה לעשייה משותפת ושפה משותפת של כל המבוגרים המקיפים את הנוער: הורים, אנשי חינוך, קהילה. במהלך ההרצאה ניתנו עצות רבות ליישום אשר יכולות לעזור וליצור איזון בשימוש הטכנולוגי. יש לבצע ארגון מחדש בשימוש הטכנולוגי בכדי לא ללכת לאיבוד ובכדי לא לשלם מחיר כל כך גבוה.

כניסה למערכת